Benim hala umudum var !

Benim hala umudum var evet !
Tüm ebeveynlerin çocukları için endişeleri , gelecekleri için kaygılandıkları pek çok nokta da olsa beslediğimiz en büyük duygu umut onlara .
Böyle düşünen ve hisseden çok kişi olduğunu biliyorum ama gençlerle ilgili ayrı bi kafası olan grup var ya ,  gıcığım var o kafaya .
Hani şu sürekli  laf salatası yapan  ‘ergen antipatikleri’ 
Bazıları anne-baba ki en çok onlara bozuluyorum, bazıları da evlat sahibi olmasa da kendisi hiç genç olmamış gibi ileri geri konuşan ağzı büzüşesiceler! 
17 yaşında bir erkek ve 15 yaşında bir kız annesi olarak , bu zamana kadar hiç zorlanmamış değilim ben de tabii ki , az çığlık çığlığa bağrınıp  2 tane çarpasım gelmedi değil o koca sıpaların ağzına ama bu dönemde hiç de öyle ‘ay şekerim ergenlik ne zor valla büyüt de gör ‘ kafasında olmadım , olmayacağım . 
Çocuk büyütürken , her dönemin hem zorluğu hem de müthiş güzel getirileri olduğuna inandım. Onlar büyüyor ama ben de büyüyorum diye düşündüm . Ve gerçekten çok ama çok keyif aldım anne olmaktan . 
Hem onlar gençliğe adım attıkça ben de gençleştim onlarla 🙂 Daha ne isteyeyim ki 🙂
Neyse annelik , ergenlik dönemi falan değil demek istediğim bu yazıda , ayrıca yazmak istiyorum bu konuyla ilgili sonra, unutmayayım kayıtta kalsın sonra okurum diye burası zaten öyle kendi çapında. 
Asıl bahsetmek istediğim gençlerle ilgili beni çok heyecanlandıran bir oluşum girdi bu yıl gündemimize . EYP .

Başladığından beri sanki ingilizcenin İ sinden bihabermişim gibi bir türlü telaffuz edemediğim ; eyepe-aypi-envipay ‘üff neydi o be ‘diye kızımı sinir ettiğim bir organizasyon . ( Sanırım onlarla gençleşiyorum diye uydurdum yukarda 🙂 ) aynı benim de anneme kızdığım gibi artık  ben de  bi kelimeyi ezberime alamıyorum bazen …EYP : European Youth Parliament ( Avrupa Gençlik Parlamentosu) 
Derinim kızım ,EYP konfreranslarına katılmaya başladı bu yıl .
Bir heyecan , bir telaş …Okul derslerini gerektiği kadar ve geçecek not kadar çalışıyor ama bu organizasyonla birlikte mecbur olmadığı kadar çok okuyor ,araştırıyor, öğreniyor hatta bilmediklerimizi gelip bize anlatıyor , bir yandan çok eğleniyor .Okul müfredatı devresini atlattıktan sonra öğrenmedik mi bir çoğumuz bildiklerimizi,Şimdi okul dönemi süresince olan bu oluşumlar çok özel geliyor bana.Olmadı olmuyor bir türlü tam anlamıyla severek ,sevdirerek verilemiyor akademik bilgiler eğitim sistemimizde .
( Bu oluşuma teşvik eden yine kendi okulu ve öğretmenleri o ayrıca teşekkür edilesi bir konu) EYP nedir deyince, (Wikipedia’dan) 
1987 yılında kurulan Avrupa Gençlik Parlamentosu,benzeri olmayan bir organizasyondur.Aslında Paris’in güneyinde Fontainbleau’deki Lycee François-lerin bir okul projesiydi.Daha sonra 91 yılında yasal olarak European Youth Parliament International Ltd adı altında onaylandı. Avrupa’da yaşayan tüm gençlere ulaşarak gençlerin yaşadıkları bölgelerin geleceğine yön vermelerinde onlara yardımcı olmayı amaçlar.16-22 yaş arasındaki gençlerin pratik ve geliştirici öğrenim deneylerinde bulunmalarına destek sağlar .EYP deneyimleri ,geleceğin vatandaşları olarak gençlerin diğer ulusların düşünce ve karakterlerinin farkında olmalarını,farklılıklarına saygılı olma ve birlikte kamu yararı için ortaklaşa çalışmalarını sağlar. EYP ‘de gençler, hiçbir kısıtlama olmadan fikirlerini ortaya koyabilecekleri bir forum oluşturabilirler .
36 ülkede faaliyet gösteren Parlamentonun ,Türkiye kısmında başladı Derin ve birçok arkadaşı hepsi zehir gibi ,canavar gibi gençler .İlk konfrerans deneyimi çok iyiydi ,Enerji komitesindeydi , Kürsü’de konuşurken gördüğüm sadece fotoğrafıydı ama beni ağlatmaya yetti de arttı bile 🙂 

Bu akşam 2. konferans için yola çıkıyorlar Gaziantep’e . Bu kez Derin’in komitesi “Kadın Hakları”

 Ben ne yapıyorum ?

Bravo size gençler deyip deyip suluyorum gözleri arada. 

Yahu sen ne zaman büyüdün bu kadar demiyorum artık yüzüne sık sık .

Türkiye çalkalanıyor!

Nasıl ruj süreceğimiz , neler giyeceğimiz , nasıl davranacağımız konusunda ahkam kesmeler,  yasaklar çoğalıyor .

Ve bizim 15’lik kızlarımız artık bu konularda kafa yoruyor ,çalışıyor .
Bizim sırtımız yere gelmez demek istiyorum ben .

Umudum var gençlerimizden hepimizin çocukları ışık tutacak ülkemizin geleceğine .

Benim hala umudum var evet !