Buralar oralar bizim

*www.benkactim.com yazısı  http://www.benkactim.com/antalya-butun-buralar-oralar-hep-bizim/

Bütün buralar, buraları oraları, oraların buraları bizim oluyor …Biz 80’li yılların çocuklarının aklından hiç çıkmayan bir repliktir bu.İzlediğimiz yetmediği gibi defalarca teybi geri sarıp her cümlesini ezberlediğimiz Devekuşu Kabare oyunlarından birinde  söylüyor Metin abi;‘Bütün burılaa benim oluyyo da bölüü. Burilaa orılaa, orılların burılaarı  hep benim oluyyo da ‘O zamandan kalma, nerde uzayıp giden güzel topraklar görsem bu gelir aklıma 

🙂

Bu bayram çokça geçirdim içimden ;İç Turizm pek hareketli, sahiller Türk tatilci ile doluydu .Yapmayın! dedim sürekli içimden Yapmayın! Buralar bizim.Turizmin durumu malum. Terör korkusuydu, kodamanların savaşçılık oyunlarıydı derken  bayramda otellerin doluluğu  yerli turiste verilen makul fiyatlarla istedikleri seviyeye ancak yaklaşmıştı.Ecnebi ( Bu kelime de  bizim gençlikten J ) hayranlığım yok .‘Adamlar yapmış abi’ci de değilim. Konu turizmse her gelen turistin de medeni olmadığını biliyoruz ama bu bayram Türklerin yoğun olduğu yerlerde gözlemlediklerimden çok utandım ben .Sözüm meclisden dışarı olsun, bayramda otellerde tatil yapmayı seçip aynı şeyleri hissedenler anlayacaktır .Hissetmeyenler bizimle değil 

🙂

Bu duygum halk plajlarından lüks denilen otellere kadar her yerde geçerliydi .Yıllardır aynı otelde konaklayan bir Alman turistle yaptığımız sohbette; ilk kez bu kadar Türkle aynı dönemde  tatil yaptığını ve daha da gelmem artık dediğinde içim acıdı .Yapmayın !

  • Çocuğunuzun kakalı bezini plajda caanım kumun tam ortasına, otel odasının kapısında yere, şezlonglarında güneşlenen insanların burnunun dibindeki o saksı gibi çöp kovalarına koymayın!
  • Açık büfe demek, herşey dahil demek boşanın da semerinizi yiyin demek değil! Aynı öğünde hem tavuk hem balık hem pirzola yemek demek değil gözünüzü seveyim .
  • Ağzınızla için!
  • Asansörde karşılaştığınız insanlara “Günaydın” deyin “Merhaba” deyin “İyi akşamlar” deyin. Sosyal medyaya ayak fotoğrafı koyup ‘Günaydın’ demekten daha iyi hissettirir emin olun!
  • Çocuğunun gülen fotoğrafını çekecem diye, Onun dikkatini çekmek için avazınız çıktığı kadar bağırmayın. Çocuklar gülerek poz vermeden de güzeldir!
  • Bir havuzun girişinde Adult /+18 vs yazıyorsa orası büyükler için! Sizin ufaklık orda uyumasın sakin başka bi yer bulun.
  • Beyler ! (Erkeklerle ilgili genellemelerim maalesef bu konuda) İster bilmem kaç yıldızlı otelde purosu dudağının ucunda olanlar, ister halk plajında mayo yerine siyah renkli şortunu giyen beyler size diyorum; Önünüze Bakın! Salyalarınızı akıtmayın her Olga’ya , O oğluna “Hasan Aliii” diye sesleniyordu akşamüstü mesai bitiminde plajda  gördüm. Burayı memleketi bellemişti, çok güzeldi , çalışkandı, anneydi…
  • Dünyanın en verimli, en güzel topraklarında, en güzel sahillerinde yaşıyor olmanın hakkını verelim .

Lütfen !Yapmayın !Alın yanınıza yavrunuzu maviye karşı ve anlatın ;Büyü çocuk, insan gibi büyü, medeni ol, sahip çık, kıymet bil !Buralar bizim…

İlknur Atalkın

Ağustos-2016