Dahil olduğum en uzun soluklu proje ‘Yüz Kumbarası ‘ projemizin sergisi açıldı.

KUMBARA AÇILIYOR!
YÜZ KUMBARASI FOTOĞRAF SERGİSİ (13 ŞUBAT – 19 MART 2015)Yüz Kumbarası… Varlıkları ile hayatımızı zenginleştiren yüzlerce “yüz”ün biriktiği dev bir kumbara! 
40 fotoğrafçı, 2011 yılından beri, ülkemizin en kapsamlı görsel belleğini oluşturmak üzere, toplumsal yaşamımızda iz bırakan 40’ar kişiyi fotoğrafladı ve 1.600 yüz, kumbarayı doldurdu. 
Her gün karşılaştıklarımız, bazen eserlerini tanıyıp, bilip, yüzlerini hiç görmediklerimiz… Bazen bizi güldürenler, bazen ağlatanlar, heyecanlandıranlar… Yeni tanıyıp hayran olduklarımız, eskilerden beri aşık olduklarımız… Perde arkasındakiler, her daim hayatın içindekiler… 40 farklı gözün objektifinden, ortak bir anlatım diliyle, Türkiye’nin en büyük fotoğraf albümünde bir araya geldiler.
Artık kumbaranın açılma zamanı! Üstelik Yüz Kumbarası’nın açılmasını sabırsızlıkla bekleyenler arasında çocuklar da var, down sendromlu çocuklar. Projenin tüm geliri, kendini down sendromlu çocuklarımızın eğitimine ve hayata daha sıkı sarılmalarına adayan Dost Yaşam Vakfı’na aktarılacak. Kumbara en çok, down sendromlu çocuklar için açılacak.
Muammer Yanmaz’ın projelendirdiği Yüz Kumbarası’nın fotoğraf sergisi, İstanbul Fransız Kültür Merkezi’nde 13 Şubat – 19 Mart arasında ziyaretçilerini bekliyor! 
Yüz Kumbarası Projesi Fotoğrafçıları: 
Ahmet Kuyucuoğlu, Ayça Oğuş, Ayşegül Çetinel, Barış Çebin, Başak Duru, Burcu Ergin, Cenk Kalava, Damla Öksüz, Deniz Özkan, Didem Öğütçü, Emre Mollaoğlu, Erhan Yüksel, Fatih Küçük, Filiz Dibi, Filiz Tülü, Gaye Yön, Gonca Soysal, Gülendam Yılmaz, Hazal Erkan, Işın Akpınar, İlknur Atalkın, İrem Sokullu, Lale Elmas, Leyla Durdoğan, Lolita Anjel, Maneki Neko, Merve Karahan, Mustafa Önder, Müge Kekeç, Nilay Dikmen, Niyazi Uğur Genca, Nuray Ertürk, Okşan Fındık, Özlem Çulhagil Kır, Sevil Akışık, Şebnem Eldes, Teoman Cimit, Teri Erbeş, Umut Altun, Vladi Benbanaste.
Sergi mekan tasarım: Coşar Kulaksız

12 Şubat  akşamı çektiğimiz yüzleri davet ettiğimiz harika bir gala ve 13 Şubat genel açılışla merhaba dedik.Planladığımızdan çok uzun süren bir projeydi.Muammer Yanmaz önderliğinde , 40 fotoğrafçının yıllar süren emeğinin ve destek veren 1600 yüzün katkıları  sonucunda çok ses getiren ve umarız amacına hizmet edecek bir iş yaptık.

Kendi alanında iz bırakan yüzlerin fotograflarından ulusal bir bellek oluşturmayı amaçladık(Benim konum yazarlardı;Türkiye’nin en bilinen en olmazsa olmazlarının hepsinin olmasını da dilerdim ancak projeye katılmayı kabul eden ,ulaşabildiğimiz 40’ar kişiyi dahil edebildik)Kimbilir ? kumbarada olmayanları da dahil edip bir yüzkumbarası bankası yaratmaya çalışırız belki ilerleyen zamanlarda.Sergi sonunda kendi çektiğim fotoğrafları ayrıca paylaşacağım.

Bu çalışmanın diğer ve en önemli amaçlarından biri de Down Sendromuna dikkat çekmek ,Projenin gelirinin Dost Yaşam vakfına aktarılmasını ,Down sendromlu çocuklarımızın eğitimlerine ,hayata daha sıkı sarılmalarına katkı sağlamaktı.Deniz yıldızımız ,Deniz Özkan’ımız da 40. fotoğrafçımız olarak bizim portrelerimizi çekti.Onun duyurusunu buradan okuyabilirsiniz.

Muammer hoca’nın dediği gibi ,yaşam gibi bir proje oldu bizim için .Umudumuzu kaybettiğimiz zamanlar oldu.Tartışmalarımız ,engellerimiz,kenetlenişlerimiz,sevincimiz ,üzüntülerimiz oldu.Bu süreçte çekilen yüzlerden bir çok kişiyi kaybettik .Bizlere de iz bırakarak gittiler .Saygıyla andık.Ve aramızdan bir fotografçı arkadaşımız Sevgili Didem Öğütçü’yü sergiden çok kısa bir süre önce çok gençken ,çok yeni anneyken kaybettik maalesef.Ardında bıraktıklarının evladına ışık olmasını diliyorum. Saygıyla Sevgiyle andık…

Dost Yaşam vakfına yapacağınız min 300 tl bağış karşılığında ,istediğiniz fotoğrafı 40×40 foreks baskı hediye ediyoruz .

İnsana dair , ucunda hep birbirine değer katmaya yarayan nice projelere…
Şubat 2015

İlknur Atalkın

Yüz kumbarası